Знеболюючі і алкоголь

Перш ніж говорити про можливості вживання спиртних напоїв при курсовому або разовому прийомі знеболюючих, варто внести трохи ясності в термінологію. Під знеболюючими розуміються анальгетики — препарати, які допомагають зняти відчуття болю. Вони можуть бути наркотичними — морфін, наприклад, застосовуваний у якості паліативної допомоги при онкологічних болях, і ненаркотичними: анальгін, ібупрофен, парацетамол та інші.

Існують також препарати анестетики — тобто знижують чутливість частково (анестезія) або повністю (наркоз). До перших належать новокаїн, лідокаїн та інші, до другої групи — засоби для наркозу (закис азоту, фторотан, та інші).

Про те, наскільки сумісні з алкоголем наркотичні анальгетики та засоби для наркозу, знають лікарі відповідних спеціальностей, а от знати про те, чи можна пити аптечні знеболюючі і алкоголь важливо кожному.

Ібупрофен

Препарати на основі ібупрофену — Бруфен, Долгит, Ибуфен, Нурофен, Солпафлекс та інші — це, мабуть, найбільш популярні знеболюючі засоби. Ібупрофен відноситься до групи НПЗЗ, він добре переноситься, ефективний при різних видах болю, в тому числі ревматичних, має жарознижувальну дію.

Всі препарати на основі ібупрофену категорично заборонені до застосування в осіб із хронічним алкоголізмом, оскільки у препарату чимало побічних ефектів, у тому числі пов’язаних з його нейро – та гепатотоксичність, ульцерогенным впливом. Вживання алкогольних напоїв під час лікування (навіть при прийомі разових доз препарату або невеликої кількості неміцного спиртного) істотно підвищується ризик ураження печінки, виникнення виразок ШКТ, тобто сумісність Ібупрофену з алкоголем відсутня абсолютно.

Кеторол, Кетанов та інші

Похідні оцтової кислоти — Кеторол, Кеторолак, Долак, Кетанов, також відносяться до групи нестероїдних протизапальних препаратів. Вони ефективні, володіють широким спектром показань при різної локалізації та інтенсивності больового синдрому, діють швидко, виводяться досить повільно.

Кеторол і його аналоги можуть надавати гальмівну дію на ЦНС, і через пригнічувальної дії на ЦНС приймати Кетанов, Кеторолак, Кеторол з алкоголем дуже небезпечно.

Етанол також прискорює всмоктування препаратів цієї групи, що призводить до вкорочення часу їх дії, зниженню вираженості болезаспокійливого ефекту. Таким чином, вживати спиртне на тлі лікування Кеторолом та його аналогами не можна.

Диклофенак

Ще один популярний препарат з групи нестероїдних протизапальних засобів, що застосовується при різноманітних інфекційних, травматичних і запальних захворюваннях опорно-рухового апарату, в гінекології, оториноларингології. В якості діючої речовини містять диклофенак Вольтарен, Диклоберл, Долекс, Клодифен, Наклофен, Ортофен.

Взаємодія Диклофенаку з алкоголем може призвести до розвитку цирозу (причому нерідко без будь-яких суб’єктивних відчуттів), різкої інтоксикації і гальмування ЦНС. Етанол підвищує ризик розвитку побічних ефектів Диклофенаку, і особливо при парентеральному застосуванні.

Цитрамон

Спочатку до складу препарату входили ацетилсаліцилова кислота, фенацетин і кофеїн з додаванням порошку какао і лимонної кислоти. Сьогодні під Цитрамоном маються на увазі комбіновані таблетки, у складі яких ацетилсаліцилова кислота, кофеїн і парацетамол. Виходячи з набору діючих речовин, Цитрамон використовується як анальгетик, легкий психостимулятор, протизапальний засіб.

У Цитрамону не надто широкий спектр дії, середня ефективність, однак він дуже популярний при головних і менструальних болях, несильним лихоманці.

Враховуючи, що препарат багатокомпонентний і його фармакологічно активні речовини несумісні зі спиртним, сумісність Цитрамону і алкоголю відсутній, і навіть при одноразовому прийомі слід уникати вживання невеликих доз спиртних напоїв.

Парацетамол

На основі парацетамолу створено чимало комбінованих засобів, що застосовуються в педіатричній та терапевтичній практиці. Використовується він і у вигляді монотерапії, як засіб, ефективний для лікування больового синдрому різного походження, а також лихоманки.

Його висока ефективність, невисока вартість і відносно невеликий спектр протипоказань зробили парацетамол і його аналоги чи не найпопулярнішим анальгетиком.

І саме популярність стала причиною важких наслідків, що розвиваються у людей вжили спиртні напої на тлі лікування парацетамолом. Це препарат з високою гепатоксичностью, яка настільки підвищується при одночасному застосуванні парацетамолу з алкоголем, що метаболізм і етанолу і парацетамолу та інших лікарських препаратів стає непередбачуваним, а продукти метаболізму — високотоксичними.

Хронічні алкоголіки та особи, одноразово спожив парацетамол після алкоголю ризикують однаково.

Стримол

Комбінований препарат на основі парацетамолу, кофеїну, пропіфеназону. Застосовується для зняття больових відчуттів при зубний, головний, післяопераційної, ревматичного болю, а також як жарознижуючий у дорослих.

Як і інші містять парацетамол препарати, Стримол і алкоголь несумісні. Не можна вживати алкогольні напої і з іншими комбінованими засобами на основі парацетамолу: Калпол, Панадол, Еффералган, Солпадеїн та ін.

Анальгін

Анальгін сьогодні не дуже популярний в якості анальгетика — це пов’язане з високим ризиком розвитку багатьох побічних ефектів, у тому числі агранулоцитозу. Проте він використовується як жарознижуючий засіб, що перевершує по ефективності парацетамол і аспірин.

Анальгін не можна застосовувати у осіб, що зловживають спиртним з-за високого ризику токсичної дії. У зв’язку з тим, то алкоголь підсилює дію етанолу, разовий прийом спиртного на тлі лікування анальгіном призводить до посилення побічних ефектів ліків, різкого пригнічення ЦНС, падіння артеріального тиску, пригнічення функцій нирок і кровотворних органів.

Аспірин

Ацетилсаліцилова кислота — не тільки анальгетик, жарознижувальну, але і ефективний засіб для профілактики тромбоутворення. Аспірин призначають за життєвими показаннями, нерідко доводиться приймати все життя. Саме з цієї причини питання, чи можна пити Аспірин з алкоголем, досить типовий. Відповідь однозначна: ні, не можна.

Так, доведеться змиритися з цим обмеженням, оскільки лікарям добре відомо, які аспірин і алкоголь наслідки можуть дати. Це шлункова кровотеча, яке нерідко протікає без особливих скарг з боку пацієнта: по-перше, ЦНС пригнічена алкоголем, по-друге, аспірин знизив больову чутливість. Це також токсичне ураження печінки, яке особливо часто розвивається якщо алкоголь приймають при перевищенні дози аспірину або при постійному прийомі препарату. Ризик алергічних реакцій, ангіоневротичного набряку, анемії — все це також типово для поєднання алкоголю та етанолу.

Анестетики в стоматології: випити для хоробрості

Багато настільки бояться стоматологів, що замислюються: а чи не можна перед походом до лікаря «пропустити» стопку «від нервів». Але сумісність Новокаїну, Лідокаїну, Тримекаина, Прилокаина, Мепивакаина інших анестетиків для провідникової анестезії з алкоголем нульова. Можливі наслідки подібного «расхрабрения»:

  • пригнічення дихання;
  • падіння серцевої діяльності, аж до зупинки серця;
  • зниження ефективності аналгезії, може знадобитися більша доза, що загрожує розвитком тяжких побічних ефектів. У осіб, хронічно зловживають алкоголем, ефективність аналгезії може бути не досягнута взагалі;
  • тяжкі алергічні реакції, аж до анафілактичного шоку;
  • у суміш для провідникової анестезії часто додають вазоконстриктори — адреналін, мезатон, що на фоні алкоголю підвищує ризик розвитку тяжких аритмій.

І, нарешті, лікар просто має право відмовити в проведенні лікування пацієнта з ознаками алкогольного сп’яніння.

Також Вам буде цікаво:

Leave a Comment